Legendaarisen D3-mallin parantaminen entisestään ei ollut helppo tehtävä, mutta TLD:n insinöörit ovat ihmeitä tekevää sakkia. Uusi D4 on nimittäin yksinkertaisesti tiivistettynä paras full face -kypärä, jota olemme päähämme sovittaneet.
D4 Composite -kypärän uudelleen suunniteltu komposiitti rakenne on entistäkin kevyempi, mutta samalla myös vahvempi ja jäykempi. Sen suojausominaisuuksiin kuuluvat mm. kiertäviä iskuja vaimentava MIPS C2-teknologia, solisluita suojaava kypärän alareunan rakenne sekä hätätilanteessa nopeasti irrotettavat poskipalat.
D4:n viilennyksestä huolehtii 20 täysin uudelleen suunniteltua ilmakanavaa. Täysiveriseksi downhill-kypäräksi D4 onkin todella viileä, ja ero aiempiin malleihin on huomattava.
Mikrobeja ja hajujen syntymistä torjuvat X-static® ja XT2® sisäpehmusteet tekevät ajamisesta miellyttävämpää, ja kypärä pysyy raikkaana pidempään.
OMINAISUUDET:
– Kevyt ja suojaava leukasuojallinen full face -kypärä alamäkipyöräilyyn
– Kiertäviä iskuja vaimentava MIPS-teknologia
– Titaaniset leukaremmin D-soljet
– 20 ilmakanavaa pitää kypärän viileänä
– Aiempaa laajempi kokovalikoima ja parannettu istuvuus
– Sisäpuolelta kauttaaltaan pehmustettu leukasuoja
– Anatomisesti muotoillut poskipalat pika-irrotuksella hätätilanteita varten
– Täysin irrotettava, pestävä ja vaihdettava sisävuori
– Sisävuori valmistettu kosteutta tehokkaasti siirtävistä Coolmax® ja Drilex® -materiaaleista
– Paino: 1050g
– Täyttää ja ylittää standardit: CPSC 1203, CE EN 1078:2002+A1:2012 ASTM F1952-15, ASTM F2032-15, ASTM F2040-73
Muc-Off pyörän hoitotuotteet
Kura roiskuu ja vesi lentää? Muc-Off tuotteilla pyörä helposti puhtaaksi!
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.